Za prestavbu alebo rekonštrukciu si tento rok o dosť priplatíte.

Za prestavbu alebo rekonštrukciu si tento rok o dosť priplatíte.

Rekonštrukcia bytu či stavba domu sa môže tento rok vyšplhať do naozaj vysokých súm. Ceny stavebných materiálov prudko rastú a preto pokiaľ chcete rekonštruovať, je na mieste začať premýšľať nad rozpočtom a do prerábky sa pustiť ideálne čím skôr. Ceny niektorých materiálov sa totiž zvyšujú takmer každý týždeň.

Ak ste sa už rozhodli pre rekonštrukciu, určite vám odporúčam dobre si zvážiť svoje finančné možnosti, porovnať ceny materiálov, stavebných prác a pre istotu svoj rozpočet navýšiť minimálne o 20 %. Ceny stavebných materiálov idú totiž stále hore a kým dôjde k ich reálnemu nákupu, môžu sa predtým preverené ceny veľmi ľahko zmeniť.

Pri zvažovaní možností financovania rekonštrukcie existuje niekoľko spôsobov, ako ho zabezpečiť. Ak vás tlačí čas a nemáte dostatok vlastných finančných zdrojov, najrýchlejším spôsobom je zobrať si spotrebný úver, ktorý môžete získať už za niekoľko minúť do výšky maximálne 35 000 Eur aj bez dokladovania, s maximálnou dĺžkou splatnosti osem rokov. Pri vyšších sumách sa však toto klientom nemusí vyplatiť, nakoľko doba splatnosti je síce kratšia, vďaka vysokým úrokom však preplatia až tisíce eur.

Ďalším spôsobom financovania je účelový hypotekárny úver na rekonštrukciu, ktorý sa oplatí už pri výške 5 000 Eur, kde sa úroková sadzba pohybuje vo výške približne jedno percento. Úver je tak vďaka dlhšej dobe splatnosti lacnejší. Suma, ktorá je ušetrená na splátke, sa tak môže využiť na mimoriadnu splátku, prípadne na investíciu do nehnuteľnosti, alebo úver splatiť rovnako za osem rokov ako keby splácal spotrebný úver. Táto možnosť klienta môže vyjsť oveľa lacnejšie.

Jednou z možností je aj získanie úveru prostredníctvom stavebnej sporiteľne, kde klient získa nižší úrok ako pri spotrebnom úvere. Pri tejto možnosti však klientovi vzniká povinnosť dokladovať všetky financie použité na prerábku nehnuteľnosti vo forme bločkov a faktúr.

Najlepšou možnosťou je, samozrejme, financovať rekonštrukciu s použitím vlastných zdrojov. Ak má klient voľné financie, nie je to problém, no taktiež nie je úplne namieste minúť napríklad celú svoju finančnú rezervu.

Ak sa teda chystáte prerábať, je vhodné si financovanie dobre premyslieť, prípadne sa poradiť so svojim finančným poradcom, ktorý vám navrhne najvhodnejšie riešenie financovania.

 

Páčil sa Vám tento článok? Alebo si myslíte, že by mohol byť užitočný pre niekoho z Vašich známych?

Zdieľajte ho.

Prajem Vám pekný deň.

Milan Šiška - Váš osobný realitný maklér.

Milan Šiška, RSc.
Autor: Milan Šiška, RSc.

V oblasti realít a súvisiacich financií pracujem už od roku 1998.

Špecializujem sa na Banskú Bystricu a okolie, bežne však realizujem predaje nehnuteľností aj v iných regiónoch slovenska.

Práca realitného makléra ma baví, neustále sa v oblasti realít vzdelávam, sledujem nové trendy doma aj v zahraničí, píšem články, využívam moderné technológie, robím profesionálne fotografie, Homestaging, pracujem na sociálnych sieťach, pripravujem a vediem aukcie, všetko s jasným cieľom - predať nehnuteľnosť za čo najlepšiu cenu a k plnej spokojnosti klienta.

Za každým predajom, či prenájmom nehnuteľnosti, sa skrýva niekoľko ľudských príbehov. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. 

Na týchto stránkach nájdete okrem mojej aktuálnej ponuky aj články a realitné tipy, pomocou ktorých získate nový pohľad na svet realít. A až nastane čas, kedy sa budete rozhodovať o kúpe, či predaji, budete o pár dobrých krokov pred ostatnými.

Máte nejaké otázky? Neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami stretnem aj osobne pri dobrej káve.

Milan Š.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie