Realitná bublina na Slovensku praskla

Realitná bublina na Slovensku praskla

Ceny nehnuteľností v minulom roku dosahovali historické maximá. Úvery boli lacné, ceny bytov a domov tak neustále výrazne rástli. Mnohí však s kúpou nehnuteľnosti čakali a váhali, kupovali sa prevažne nehnuteľnosti na vlastné bývanie, investičné nehnuteľnosti mnohí síce zvažovali, ale vyčkávali na pokles cien.

V treťom kvartáli minulého roka dosiahli ceny nehnuteľností maximum. Najdrahšie nehnuteľnosti boli pochopiteľne v Bratislavskom kraji, kde za meter štvorcový bolo potrebné v priemere zaplatiť až 2385 eur, najlacnejšie nehnuteľnosti boli pritom v neďalekom Nitrianskom kraji, kde stál meter štvorcový v priemere 1450 eur.

Posledné mesiace však začal trh s nehnuteľnosťami chladnúť a ceny nehnuteľností začali postupne klesať takmer na celom území Slovenska. Pravdepodobne sa však netreba spoliehať na príliš hlboké pády, ako tomu bolo pri prasknutí realitnej bubliny v roku 2008. Dosiahnutie cien na úroveň, aká bola v roku 2021 tak môže trvať oveľa dlhšie, ako by sa mohlo zdať. Ale aj nemusí. Na trh s nehnuteľnosťami totiž vplýva viacero faktorov a nikto si nedovolí s určitosťou predpovedať, čo sa stane zajtra, nie to ešte o niekoľko mesiacov, či dokonca rokov.

Niektoré faktory, ako napríklad svetová energetická či hospodárska kríza, sú veľkoplošné a ovplyvňujú pohyby cien vo viacerých krajinách naraz, niektoré sú zas výlučne lokálneho charakteru, ako je povedzme vybudovanie alebo naopak zánik strategického závodu, od ktorého je existenčne závislý značný počet obyvateľov regiónu a pod.. Nás v najbližších mesiacoch čakajú napríklad predčasné parlamentné voľby, ktorých výsledok tiež môže viac alebo menej ovplyvniť trh s nehnuteľnosťami. Nechajme sa prekvapiť.

Hoci v priemere ceny nehnuteľností na Slovensku aktuálne klesajú a v niektorých krajoch je pokles značný, v iných zas ceny stále rastú. Napríklad dvojizbové byty v Banskobystrickom kraji poklesli o 12,09%, v Nitrianskom kraji však narástli o 7,25%. Situácia na trhu je skutočne rôznorodá a nedá sa úplne predpovedať, ako sa bude presne vyvíjať.

Na zastavenie rastu a následný pokles cien nehnuteľností má momentálne najväčší vplyv zdražovanie hypoték. Pokým minulý rok záujemcovia o nehnuteľnosti vyčkávali s kúpou kvôli premršteným cenám, teraz s kúpou čakajú práve kvôli vysokým úrokom. Keďže dopyt je oveľa nižší a realitné portály sú preplnené ponukou bytov na predaj, vplýva to zákonite na ich ceny, ktoré pomaly klesajú. Rast úrokových sadzieb však bude pokračovať, do konca roka sa pravdepodobne vyšplhajú až nad úroveň 4%.

Zlacňovanie bytov tak bude pravdepodobne pokračovať, no odborníci sa zhodujú na tom, že budú klesať hlavne ceny starších nehnuteľností. Ceny novostavieb budú naďalej na rovnakej úrovni s rastúcou tendenciou, z dôvodu vysokých cien stavebných materiálov, energií a práce. Dostupnosť výhodného bývania je tak na Slovensku v súčasnosti čoraz horšia a pokiaľ plánujete kupovať nehnuteľnosť na vlastné bývanie, je namieste sa o tomto kroku poradiť s odborníkmi.

Milan Šiška, RSc.
Autor: Milan Šiška, RSc.

V oblasti realít pracujem už od roku 1998.

Špecializujem sa na Banskú Bystricu a okolie, bežne však realizujem predaje nehnuteľností aj v iných regiónoch slovenska.

Práca realitného makléra si vyžaduje neustále vzdelávanie sa a sledovanie nových trendov doma aj v zahraničí a ich následnú aplikáciu do praxe s cieľom poskytnúť klientom čo najkvalitnejšie realitné služby.

Profesionálne fotografie, videoprehliadky, 3D sken, homestaging, písanie článkov, ponuka cez moderné technológie a sociálne siete, aukcie, to je len krátky súpis činností dnešného realitného makléra. Okrem toho musí byť realiťák aj dobrým psychológom, právnikom, finančným konzultantom, obchodným manažérom, reklamným mágom, architektom, stavbárom, záhradníkom, atd..

Ja som okrem toho aj manžel, otec a starý otec.

Za každým predajom, či prenájmom nehnuteľnosti, sa skrýva niekoľko ľudských príbehov. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. 

Na týchto stránkach nájdete okrem mojej aktuálnej ponuky aj články a realitné tipy, pomocou ktorých máte možnosť získať hlbší pohľad do sveta realít. A až nastane čas, kedy sa budete rozhodovať o predaji, kúpe či prenájme, budete o pár dobrých krokov pred ostatnými.

Máte nejaké otázky? Neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami stretnem aj osobne nezáväzne pri dobrej káve.

Milan Š.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie