Prenajímate byt a nájomník spôsobil škodu? Zaplatiť ju môže poisťovňa

Prenajímate byt a nájomník spôsobil škodu? Zaplatiť ju môže poisťovňa

Poistenie nehnuteľnosti nie je nikdy na škodu. Treba s ním rátať nielen v prípade vlastného bývania, ale aj pri investičných nehnuteľnostiach. Môže sa totiž stať, že váš nájomca spôsobí škodu susedom, ktorí budú určite žiadať odškodnenie. Ako dosiahnuť, aby ste nemuseli za škody hradiť z vlastného, prípadne nájomcovho vrecka?

Za škody vzniknuté pri užívaní nehnuteľnosti sa zodpovedajú priamo osoby, ktoré ich spôsobili. Keď však škoda vznikne nedopatrením, omylom alebo nie priamo zo zodpovednosti obyvateľa, vzťahuje sa na ňu poistenie zodpovednosti za škodu z vlastníctva nehnuteľnosti. Ak však škodu spôsobí nájomník, poisťovne pri poistení nehnuteľnosti poskytujú pre takýto prípad pripoistenie, ktoré tento problém vyrieši.

Poisťovne spravidla uzatvárajú poistenie za škodu z vlastníctva nehnuteľnosti, ktoré však platí len pre členov domácnosti, čiže pre vlastníka nehnuteľnosti a jeho blízke osoby. Ak však máte v byte nájomníka, na toto vznikol osobitný pojem a to "obyvateľ bytu". Vhodný typ poistenia pre nájomcu treba hľadať v novších produktoch poisťovní a pomôcť vám môže aj skúsený realitný maklér, či finančný poradca.

Ak teda nájomník spôsobí škodu susedom, napríklad vytopením bytu, pri vhodnom poistení túto škodu dokáže pokryť poisťovňa. V niektorých krajinách existujú poistné produkty, ktoré fungujú na podobnom princípe ako povinné zmluvné poistenie na automobil. Pokiaľ toto poistenie máte a spôsobíte škodu, bez ohľadu na to, či vo vlastnom, v nájomnom byte alebo na návšteve u susedov, a stane sa to nedopatrením, zaplatíte akurát pár desiatok eur za spoluúčasť a zvyšok doplatí poisťovňa.

Problém pri krytí zo strany poisťovne môže nastať, ak škodu spôsobí osoba, ktorá v podstate vo vašom byte teoreticky nemá čo robiť. Ak si na upratovanie najmete upratovaciu spoločnosť, ktorá spôsobí škodu, vaše poistenie toto nekryje. Firma, ktorá takéto služby poskytuje, by mala mať poistených svojich zamestnancov, práve pre takéto prípady. Taktiež nie sú kryté ani prípady, kedy bývate napríklad vo svojom byte a škodu spôsobí váš spolubývajúci, ktorý nie je blízkou osobou, teda priamou rodinou.

Pokiaľ chcete mať pokoj na duši aj pri investičných bytoch, určite je na mieste zvážiť možnosti poistenia, ktoré pokryjú všetky prípady. Ak sa neviete rozhodnúť, poraďte sa so svojim finančným poradcom alebo s realitným maklérom, ktorí majú o poisteniach nehnuteľností dobrý prehľad.

Milan Šiška, RSc.
Autor: Milan Šiška, RSc.

V realitách pracujem od roku 1998 a za ten čas som získal veľa pracovných, ale aj životných skúseností.

Špecializujem sa na Banskú Bystricu a okolie, bežne však realizujem predaje nehnuteľností aj v iných regiónoch slovenska.

Práca realitného makléra ma baví a snažím sa ju robiť na špičkovej úrovni. Neustále sa v oblasti realít vzdelávam, sledujem nové trendy ponuky a predaja doma aj v zahraničí, píšem články, využívam moderné technológie, robím profesionálne fotografie, videá, vytváram Homestaging, pracujem na sociálnych sieťach, pripravujem a vediem aukcie, všetko s jasným cieľom - predať nehnuteľnosť za čo najlepšiu cenu a k plnej spokojnosti klienta.

Za každým predajom, či prenájmom nehnuteľnosti, sa skrýva niekoľko ľudských príbehov. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. 

Na týchto stránkach nájdete okrem mojej aktuálnej ponuky aj články a realitné tipy, pomocou ktorých môžete získať nový pohľad na svet realít. A až nastane čas a vy sa budete rozhodovať o kúpe, či predaji, budete o pár dobrých krokov pred ostatnými.

Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami stretnem aj osobne pri dobrej káve.

Milan Š.