Plánujete stavať? Od januára musia mať budovy štandard takmer nulovej potreby energie

Plánujete stavať? Od januára musia mať budovy štandard takmer nulovej potreby energie

V súčasnej dobe je potrebné myslieť na budúcnosť a okrem vlastného bývania sa musíme pozerať aj na ekologickú stránku veci. Podľa najnovších pravidiel musia nové budovy a rodinné domy spĺňať parameter energetickej triedy A0, čo znamená ≥ 54 kWh/m2.

Dôležitá, pri vypočítavaní energetickej triedy domu, je výpovedná hodnota tepla, ktoré potrebuje dom na vykurovanie za rok. Prakticky ide o hodnotenie podľa potreby energie na vykurovanie, teda koľko tepla v kWh na meter štvorcový je potrebného na vykúrenie jedného metra štvorcového za celý rok.

Všetky nové budovy, ktoré žiadajú stavebné povolenie po 31. decembri 2020 musia spĺňať štandard takmer nulovej potreby energie. Pre dosiahnutie štandardu hodnôt takmer nulového domu je nutné prihliadať na rôzne aspekty. Jednými z najdôležitejších sú najmä tepelnoizolačné vlastnosti budovy, jej tvar, orientácia a spôsob vetrania. V podstate ide o minimalizáciu tepelných strát a zároveň udržateľnosť.

Aby bolo možné toto dosiahnuť, je dôležité prihliadať na vhodné konštrukčné postupy a zvoliť vhodný tvar, ktorý nemá zbytočne veľa zložitých komponentov. Tie totiž dokážu vytvárať množstvo tepelných strát a zvyšujú potrebu vykurovacej energie. V mnohých prípadoch však postačuje vybrať vhodný doplnkový zdroj, ktorý využíva obnoviteľné zdroje energie a tým pádom dokáže nehnuteľnosť dosiahnuť požadované hodnoty.

Potreba energie sa dá výrazne znížiť napríklad použitím vhodných technologických materiálov, ale aj rekuperáciou či tepelným čerpadlom, ktoré dokáže z minimálnej potreby elektriny vyrobiť až trojnásobok tepla. Rekuperácia naopak pomôže zabrániť úniku tepla pri vetraní. Taktiež je na zváženie použitie fotovoltaických panelov, ktoré majú nulový koeficient, keďže vyrábajú elektrickú energiu priamo na streche domu či v blízkosti domu, čo dokáže znížiť celkovú spotrebu energie domu.

Ak sa chystáte tento rok na stavbu nehnuteľnosti, nezabudnite dbať na výber vhodnej lokality, ktorá vám taktiež môže pomôcť pri znižovaní energetickej triedy domu.

Milan Šiška, RSc.
Autor: Milan Šiška, RSc.

V oblasti realít pracujem už od roku 1998.

Špecializujem sa na Banskú Bystricu a okolie, bežne však realizujem predaje nehnuteľností aj v iných regiónoch slovenska.

Práca realitného makléra si vyžaduje neustále vzdelávanie sa a sledovanie nových trendov doma aj v zahraničí a ich následnú aplikáciu do praxe s cieľom poskytnúť klientom čo najkvalitnejšie realitné služby.

Profesionálne fotografie, videoprehliadky, 3D sken, homestaging, písanie článkov, ponuka cez moderné technológie a sociálne siete, aukcie, to je len krátky súpis činností dnešného realitného makléra. Okrem toho musí byť realiťák aj dobrým psychológom, právnikom, finančným konzultantom, obchodným manažérom, reklamným mágom, architektom, stavbárom, záhradníkom, atd..

Ja som okrem toho aj manželom, otcom a starým otcom.

Za každým predajom, či prenájmom nehnuteľnosti, sa skrýva niekoľko ľudských príbehov. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. 

Na týchto stránkach nájdete okrem mojej aktuálnej ponuky aj články a realitné tipy, pomocou ktorých máte možnosť získať hlbší pohľad do sveta realít. A až nastane čas, kedy sa budete rozhodovať o predaji, kúpe či prenájme, budete o pár dobrých krokov pred ostatnými.

Máte nejaké otázky? Neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami stretnem aj osobne nezáväzne pri dobrej káve.

Milan Š.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie