Kupujete byt? Dám vám 7 tipov na čo si dať pozor.

Kupujete byt? Dám vám 7 tipov na čo si dať pozor.

Vyberáte si byt, chystáte sa na obhliadku a v hlave si dookola opakujete, na čo všetko si máte spomenúť, na čo sa opýtať, čo si overiť? Prinášam Vám zopár tipov, ktoré vám pomôžu.

 

1. Technický stav nehnuteľnosti je jasná vec. Nie sú popraskané steny? Je nová „elektrika“ naozaj v medi a nové odpady v plaste? Pri oknách sa zamerajte na ich plnú funkčnosť a tesnosť, ale aj na podozrivé mapy na stene, či nezateká parapetou alebo samotným oknom. Skontrolujte, či elektrika funguje, prípadné znovuzapojenie po odpojení z dôvodu neplatenia nie je spoplatnené? Sú funkčné všetky vypínače svetla a elektrické zásuvky? Neostali vám v ruke dvierka na kuchynskej linke? Vyskúšajte, či z kohútikov skutočne tečie voda. Či nový sprchový kút nie je v kúpeľni len naoko.

2. Právne náležitosti sú zásadným a nemenej dôležitým aspektom, ktorý je nutné pred celým začiatkom procesu kúpy dôkladne preveriť. Na webe https://www.katasterportal.sk/kapor/ si môžete bezplatne overiť vlastníka nehnuteľnosti i prípadné obmedzenie jeho vlastníckeho práva, vecné bremená, predkupné práva iného subjektu alebo ťarchy (napr. v prospech banky poskytujúcej časť kúpnej ceny za danú nehnuteľnosť).  Ďalej je dobré poznať i nadobúdací titul súčasného majiteľa, tzn. na základe akého práva, listiny, sa stal majiteľom predávanej nehnuteľnosti (kúpa, dar, dedičstvo), a tiež kedy. Ale hlavne, či je byt skutočne len v jeho vlastníctve.

3. Ďalšou v poradí je celkom jednoduchá rada. Zistite si skutočnú výmeru bytu a jeho príslušenstva. Inzeráty sú vo veľa prípadoch zavádzajúce. Inzerenti zamieňajú plochu obytnú, úžitkovú, podlahovú, s balkónom, či bez, vrátane rozmerov pivnice. Meter sem, meter tam. Zo skutočných výmer priestoru sa rozpočítava zálohová platba za niektoré služby, rovnako od toho závisí výška platby do fondu opráv a pod. Výmeru podlahovej plochy bytu s príslušenstvom bez balkóna/loggie viete odvodiť aj z veľkosti spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach a zariadeniach bytového domu, ktorý je uvedený vo výpise z Listu vlastníctva.

4. Opýtajte sa predávajúceho, aké vybavenie bytu je súčasťou kúpnej ceny. Inými slovami, čo v byte ostane a čo už nie. Prezrite si nebytové priestory, zamerajte sa na pivnicu, či náhodou nie je preplnená nepotrebnými vecami, ktoré by ste po kúpe museli vypratávať na vlastné náklady.

5. Nezabudnite sa opýtať na náklady za užívanie bytu a energetickú náročnosť budovy. To, ako energeticky úsporný je celý objekt, vám povie Energetický certifikát, ktorý má mať predávajúci k dispozícii. Obvykle býva zverejnený na informačnej tabuli alebo na nástenke vo vestibule bytového domu. Overte si, aký vysoký je príspevok do fondu opráv, či má bytový dom čerpaný úver na zrealizovanú rekonštrukciu, čo všetko bolo do rekonštrukcie začlenené, alebo koľko má dom našetrené na prípadné ďalšie nutné opravy.

6. Zlí susedia alebo ich čudesné návštevy vám dokážu radosť z nového bývania pomerne rýchlo pokaziť. Informujte sa u správcu domu alebo u ďalších obyvateľov, aké tu vládnu susedské vzťahy. Poškodené poštové schránky, špinavé steny na chodbách či nefungujúce zvončeky sú jasným signálom, že niečo nie je v poriadku.

7. Ak máte nejaké pochybnosti, nechajte si vysvetliť všetko dôležité, čo vás ohľadne bytu zaujíma. Vypýtajte si čas na premýšľanie, neuponáhľajte sa a kľudne choďte na obhliadku i dvakrát. Solídny maklér alebo predávajúci vás nebudú tlačiť do kúta a nútiť vás urobiť unáhlené závery. Oboznámia Vás so skutočným stavom bytu a predložia všetky potrebné dokumenty. Pýtajte sa. Nehnuteľnosť nekupujete každý deň, možno sa to už nikdy opakovať nebude, tak aby ste svoju voľbu po čase neľutovali.

Máte nejaké otázky? Zavolajte mi, alebo pošlite e-mail. Rád Vám pomôžem.

Milan Šiška, RSc.
Autor: Milan Šiška, RSc.

V oblasti realít pracujem už od roku 1998.

Špecializujem sa na Banskú Bystricu a okolie, bežne však realizujem predaje nehnuteľností aj v iných regiónoch slovenska.

Práca realitného makléra ma baví, neustále sa v oblasti realít vzdelávam, sledujem nové trendy doma aj v zahraničí, píšem články, využívam moderné technológie, robím profesionálne fotografie, Homestaging, pracujem na sociálnych sieťach, pripravujem a vediem aukcie, všetko s jasným cieľom - predať nehnuteľnosť za čo najlepšiu cenu a k plnej spokojnosti klienta.

Za každým predajom, či prenájmom nehnuteľnosti, sa skrýva niekoľko ľudských príbehov. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. 

Na týchto stránkach nájdete okrem mojej aktuálnej ponuky aj články a realitné tipy, pomocou ktorých získate nový pohľad na svet realít. A až nastane čas, kedy sa budete rozhodovať o kúpe, či predaji, budete o pár dobrých krokov pred ostatnými.

Máte nejaké otázky? Neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami stretnem aj osobne pri dobrej káve.

Milan Š.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie