14. 8. 2024
Hypotekárny úver má určitú dobu fixácie, kedy máte fixovanú výšku úrokovej sadzby na určitú dobu. Ak ste si napríklad brali hypotéku v roku 2014 s fixáciou úrokovej sadzby na 10 rokov, úroky v tej dobe boli výrazne odlišné od súčasných. Po desiatich rokoch tak prichádza čas na zmenu a s koncom fixačného obdobia aj nové možnosti, no v neposlednom rade výrazne vyššie úrokové sadzby. Aké možnosti sa v súčasnosti naskytujú pre riešenie tejto situácie? Banka, v ktorej máte aktuálne hypotekárny úver, má povinnosť oboznámiť vás o zmene úrokovej sazdby, pričom počas tejto doby máte čas na rozhodnutie sa, čo ďalej.
Ako prvá možnosť je zostať v súčasnej banke aj s úverom, ktorý bude mať po novom vyššiu úrokovú sadzbu, no v tomto prípade je možné získať príspevok od štátu. Banka vám v prípade, že zostávate, ponúkne novú dobu fixácie. Zostať v súčasnej banke však nemusí byť v mnohých prípadoch tým najvýhodnejším riešením, v závislosti od úrokovej sadzby, ktorú ponúka, nakoľko môžete v konečnom dôsledku zaplatiť na úrokoch o tisíce eur viac, ako v inej banke.
Ďalšou z možností je refinancovanie hypotekárneho úveru. Ideálne je poradiť sa s odborníkom na financie, ktorý má o podmienkach a úrokoch jednotlivých bánk lepší prehľad a vie doporučiť najvhodnejšie riešenie. V inej banke totiž môžete získať lepšiu úrokovú sadzbu, na čom v konečnom dôsledku dokážete ušetriť aj tisícky eur. Pri refinancovaní hypotéky sa nová úroková sadzba vzťahuje na zostávajúcu sumu hypotéky, z ktorej sa vypočíta nová mesačná splátka. Keď sa rozhodnete pre refinancovanie, treba počítať s tým, že si nová banka bude overovať vašu schopnosť splácania hypotéky a budete musieť preukázať dostatočnú výšku príjmu.
Ak máte peniaze nazvyš, ďalšou možnosťou je zaplatenie mimoriadnej splátky, čo vám na jednej strane zníži istinu, no toto riešenie nemusí byť vždy najšťastnejšie. Síce si tým znížite mesačnú splátku, ak by sa však malo jednať o vyšší obnos financií, efektívnejšie je ich radšej investovať.
Poslednou možnosťou je úhrada celej zostávajúcej čiastky. V takomto prípade je však potrebné oboznámiť sa s výškou poplatkov za predčasné splatenie, ktoré bývajú v mnohých prípadoch dosť vysoké a v konečnom dôsledku sa tak predčasné splatenie nemusí veľmi vyplatiť. Dôležité je poznať podmienky vašej banky. Výhodou je však pocit, že ste bez dlhov, odpadne vám povinnosť pravidelných mesačných splátok a hlavne ušetríte na úrokoch, ktoré sú v súčasnej dobe vysoké. V konečnom dôsledku, namiesto splácania v priebehu rokov, môžu byť tieto úspory naozaj výrazné.
Ak vás čaká rozhodovanie pri konci fixačného obdobia, najlepšou voľbou je poradiť sa s odborníkom na financie, ktorý pre vás dokáže nájsť najvhodnejšie riešenie.
Autor: Milan Šiška, RSc.
V oblasti realít pracujem už od roku 1998.
Špecializujem sa na Banskú Bystricu a okolie, bežne však realizujem predaje nehnuteľností aj v iných regiónoch slovenska.
Práca realitného makléra si vyžaduje neustále vzdelávanie sa a sledovanie nových trendov doma aj v zahraničí a ich následnú aplikáciu do praxe s cieľom poskytnúť klientom čo najkvalitnejšie realitné služby.
Profesionálne fotografie, videoprehliadky, 3D sken, homestaging, písanie článkov, ponuka cez moderné technológie a sociálne siete, aukcie, to je len krátky súpis činností dnešného realitného makléra. Okrem toho musí byť realiťák aj dobrým psychológom, právnikom, finančným konzultantom, obchodným manažérom, reklamným mágom, architektom, stavbárom, záhradníkom, atd..
Ja som okrem toho aj manžel, otec a starý otec.
Za každým predajom, či prenájmom nehnuteľnosti, sa skrýva niekoľko ľudských príbehov. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať.
Na týchto stránkach nájdete okrem mojej aktuálnej ponuky aj články a realitné tipy, pomocou ktorých máte možnosť získať hlbší pohľad do sveta realít. A až nastane čas, kedy sa budete rozhodovať o predaji, kúpe či prenájme, budete o pár dobrých krokov pred ostatnými.
Máte nejaké otázky? Neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami stretnem aj osobne nezáväzne pri dobrej káve.
Milan Š.