
23. 6. 2025
Narastajúce energetické potreby našich domácností a priemyslu sa v súčasnosti vyvíjajú s potrebou obnoviteľných a udržateľných zdrojov energie. Dve z najpopulárnejších foriem obnoviteľnej energie sú vodné a fotovoltické elektrárne. V tomto článku sa pozrieme na hlavné rozdiely medzi nimi.
Zriaďovacie náklady
- Vodné elektrárne: Hlavným aspektom pri zriaďovaní vodnej elektrárne sú pomerne vysoké počiatočné náklady. Inštalácia vodného diela, turbín a infraštruktúry si vyžaduje značné investície.
- Fotovoltické elektrárne: Tieto elektrárne majú zvyčajne nižšie počiatočné náklady na inštaláciu, a to najmä kvôli nižším nákladom na technológiu a menšej komplexnosti inštalácie.
Náklady na prevádzku a údržbu
- Vodné elektrárne: Prevádzkové náklady sú často podstatne nižšie ako pri fotovoltických elektrárňach. Vodné elektrárne si vyžadujú priebežnú a pravidelnú údržbu, ale jej podstatné zložky sú dlhodobé a majú vysokú životnosť, čo vedie k nižším celkovým prevádzkovým nákladom v porovnaní s fotovoltickými systémami.
- Fotovoltické elektrárne: Tieto elektrárne vyžadujú časté čistenie a údržbu, najmä v oblastiach s vysokým znečistením, čo vedie k vyšším nákladom na údržbu počas času.
Životnosť
- Vodné elektrárne: Odolnosť a dlhá životnosť sú jednými z najväčších výhod vodných elektrární. Mnohé vodné elektrárne môžu fungovať aj 70 a viac rokov bez potreby rozsiahlych modernizácií alebo revitalizácie, čo prispieva k ich dlhodobému ekonomickému prínosu.
- Fotovoltické elektrárne: Fotovoltické panely majú maximálnu životnosť zvyčajne 25 až 30 rokov, ich výkonnosť priebežne klesá a po relatívne krátkej dobe je tak potrebné postupne investovať do komplexnej výmeny všetkých komponentov.
Závislosť na zdrojoch
- Vodné elektrárne: majú výhodu v tom, že takmer nie sú závislé na počasí. Ak je dostatok vody, produkcia energie je stabilná a predvídateľná 24 hodín denne počas celého roka. Vodné elektrárne môžu tiež regulovať výrobu v závislosti od potreby, čo zvyšuje variabilitu ich výkonu a spoľahlivosť výroby.
- Fotovoltické elektrárne: Ich produkcia energie je absolútne závislá na intenzite slnečného svetla, čo znamená, že nie sú schopné vyrábať energiu v noci, v oblačných a daždivých dňoch je ich výkon výrazne nižší.
Plocha nevyhnutná na výrobu energie
- Vodná elektráreň o celkovom inštalovanom výkone napr. 500 kW potrebuje na svoju činnosť pozemok o výmere len niekoľko málo 100 m2, ktorý pozostáva hlavne z hate s nápustným objektom a budovy s nainštalovanými turbínami, generátormi a rozvodne s ostatnou technológiou. Veľkosť pozemku v skutočnosti nelimituje zásadným spôsobom výkon vodnej elektrárne.
- Fotovoltická elektráreň je vyslovene závislá od veľkosti plochy, na ktorej sú nainštalované fotovoltické panely. Vo všeobecnosti platí, že priemerná produkcia fotovoltických panelov je okolo 150 až 200 W/m². To znamená, že pre inštalovaný výkon 500 kW by ste potrebovali:
1. Pri výkone 150 W/m²:
- Potrebná plocha = 500 kW / 0,15 kW/m² = 3333 m² (približne 0,33 ha)
2. Pri výkone 200 W/m²:
- Potrebná plocha = 500 kW / 0,2 kW/m² = 2500 m² (približne 0,25 ha)
Na základe týchto výpočtov by ste potrebovali minimálne okolo 2500 až 3300 m² plochy na inštaláciu fotovoltických panelov, čo je 0,25 až 0,33 hektára.
Treba tiež brať do úvahy ďalšie faktory, ako je prístupnosť k pozemku, potrebná vzdialenosť od distribučných sietí a iné náklady spojené s inštaláciou, ako aj údržba a prevádzka.
Záver
Napriek vysokým prvotným nákladom do vybudovania vodnej elektrárne má táto investícia oproti fotovoltickej elektrárni mnoho výhod, vrátane nízkych prevádzkových nákladov, dlhodobej životnosti a stability výroby energie, čo zaručuje aj bezproblémovú a istú návratnosť investície v predvídateľnom čase.
Pre potenciálnych záujemcov, ktorí hľadajú efektívny spôsob, ako investovať do obnoviteľnej energie, malá vodná elektráreň s výkonom 500 kW predstavuje oproti fotovoltickej elektrárni s porovnateľným výkonom skvelú a v mnohých ohľadoch aj bezpečnú príležitosť.
Autor: Milan Šiška, RSc.
V oblasti realít pracujem už od roku 1998.
Som certifikovaný realitný maklér, konateľ a majiteľ realitnej kancelárie Vivatt Real so sídlom v Banskej Bystrici. Špecializujem sa na Banskú Bystricu a okolie, bežne však realizujem predaje nehnuteľností aj v iných regiónoch slovenska.
Práca realitného makléra si vyžaduje neustále vzdelávanie sa a sledovanie nových trendov doma aj v zahraničí a ich následnú aplikáciu do praxe s cieľom poskytnúť klientom čo najkvalitnejšie realitné služby.
Profesionálne fotografie, videoprehliadky, 3D sken, homestaging, písanie článkov, ponuka cez moderné technológie a sociálne siete, aukcie, to je len krátky súpis činností dnešného realitného makléra. Okrem toho musí byť realiťák aj dobrým psychológom, právnikom, finančným konzultantom, obchodným manažérom, reklamným mágom, architektom, stavbárom, záhradníkom, atd..
Ja som okrem toho aj manžel, otec a starý otec.
Za každým predajom, či prenájmom nehnuteľnosti, sa skrýva niekoľko ľudských príbehov. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať.
Na týchto stránkach nájdete okrem mojej aktuálnej ponuky aj články a realitné tipy, pomocou ktorých máte možnosť získať hlbší pohľad do sveta realít. A až nastane čas, kedy sa budete rozhodovať o predaji, kúpe či prenájme, budete o pár dobrých krokov pred ostatnými.
Máte nejaké otázky? Neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami stretnem aj osobne nezáväzne pri dobrej káve.
Milan Š.