Ako sa dostať k mestskému alebo obecnému bytu?

Ako sa dostať k mestskému alebo obecnému bytu?

Pokiaľ riešite otázku bývania, môžete o nehnuteľnosť požiadať aj obec či mesto, v ktorom chcete žiť. Ide o sociálne bývanie v podobe nájomných bytov či domov, alebo časti rodinných domov. Toto bývanie je zabezpečené obcou alebo mestom z verejných prostriedkov pre ľudí, ktorí nevlastnia nehnuteľnosť.

Na nájomné bývanie je spravidla dlhý zoznam čakateľov. O pridelení bývania rozhodujú samosprávy prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení a konkrétne podmienky určuje buď obec alebo mesto. Taktiež je podmienkou výška príjmu, ktorá musí byť minimálne trojnásobok životného minima. Pokiaľ je výška príjmu štvornásobok životného minima, v domácnosti musí byť buď osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, slobodný rodič s nezaopatreným dieťaťom alebo osoba, ktorá zabezpečuje služby pre obyvateľov obce.

Sociálne bývanie môže získať aj osoba, ktorá nedosiahla vek 30 rokov s príjmom aspoň 1,2 násobku životného minima a zanikla jej ústavná, pestúnska, náhradná alebo osobitná starostlivosť. Podmienkou získania nájomného bývania je aj trvalý pobyt, prípadne prechodný pobyt v meste alebo obci podania žiadosti. Nájomca samozrejme musí byť schopný platiť nie len nájom, ale aj zábezpeku a poplatky spojené s chodom bytu teda elektrinu, plyn, vodu a podobne.

Pre sociálne bývanie je potrebné podať písomnú žiadosť na príslušný obecný alebo mestský úrad a vyplniť všetky potrebné údaje. K žiadosti je potrebné dokladovať výšku príjmu za aktuálny aj predchádzajúci kalendárny rok, doklady totožnosti, potvrdenia o návšteve školy, doklad o rodinnom stave, preukázateľný dôkaz o zdržiavaní sa v mieste žiadosti po dobu určenú samosprávou a súhlas so spracovaním osobných údajov, prípadne ďalšie doklady, ktoré vyžaduje samospráva.

Problémom získania sociálneho bytu je spravidla veľké množstvo záujemcov o toto bývanie. Pokiaľ spĺňate podmienky, dostanete sa na zoznam čakateľov, no získanie mestského či obecného bytu môže trvať aj niekoľko rokov. Pokiaľ je však vaša situácia vhodná na uprednostnenie, čakanie nemusí byť až také zdĺhavé. Ak majú samosprávy v pláne rozšíriť výstavbu, k bývaniu sa pravdepodobne dostanete skôr.

Niektoré samosprávy žiadajú obnovenie žiadosti po troch rokoch od jej podania, nakoľko je možné, že sa počas tejto doby vaša situácia zmenila a už viac sociálne bývanie nepotrebujete. Preto je potrebné žiadosť obnoviť a samozrejme uviesť aktuálny stav. Pokiaľ sa k bývaniu dostanete, nájomná doba sa uzatvára na dobu určitú s možnosťou predĺženia.

Milan Šiška, RSc.
Autor: Milan Šiška, RSc.

V oblasti realít pracujem už od roku 1998.

Špecializujem sa na Banskú Bystricu a okolie, bežne však realizujem predaje nehnuteľností aj v iných regiónoch slovenska.

Práca realitného makléra si vyžaduje neustále vzdelávanie sa a sledovanie nových trendov doma aj v zahraničí a ich následnú aplikáciu do praxe s cieľom poskytnúť klientom čo najkvalitnejšie realitné služby.

Profesionálne fotografie, videoprehliadky, 3D sken, homestaging, písanie článkov, ponuka cez moderné technológie a sociálne siete, aukcie, to je len krátky súpis činností dnešného realitného makléra. Okrem toho musí byť realiťák aj dobrým psychológom, právnikom, finančným konzultantom, obchodným manažérom, reklamným mágom, architektom, stavbárom, záhradníkom, atd..

Ja som okrem toho aj manželom, otcom a starým otcom.

Za každým predajom, či prenájmom nehnuteľnosti, sa skrýva niekoľko ľudských príbehov. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. 

Na týchto stránkach nájdete okrem mojej aktuálnej ponuky aj články a realitné tipy, pomocou ktorých máte možnosť získať hlbší pohľad do sveta realít. A až nastane čas, kedy sa budete rozhodovať o predaji, kúpe či prenájme, budete o pár dobrých krokov pred ostatnými.

Máte nejaké otázky? Neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami stretnem aj osobne nezáväzne pri dobrej káve.

Milan Š.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie