Ako ovplyvní súčasný pandemický stav ceny nehnuteľností?

Ako ovplyvní súčasný pandemický stav ceny nehnuteľností?

Koncom minulého roku sa na slovensku konali dve veľké realitné konferencie – Reality Summit 2020 pod záštitou Realitnej únie slovenska a 7. realitná konferencia NARKS 2020, ktorú zorganizovala Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska.

Tentokrát sa obe konferencie z dôvodu aktuálnej Corona situácie konali online a nie je tajomstvom, že hlavnou – aj keď zďaleka nie jedinou témou, bola práve aktuálna situácia na trhu s nehnuteľnosťami, poznačená práve touto pre nás novou pandemickou skúsenosťou.

 

Až do marca minulého roku to vyzeralo tak, že developeri a stavbári zažívajú zlaté časy. Rástlo sa v každom segmente realitného trhu. Stačilo však pár dní a na trhu zavládla neistota. Čo sa vlastne stalo a aké dôsledky bude mať vírusová pandémia na ďalší vývoj na trhu? Zažili sme zemetrasenie alebo len neškodné otrasy?

Na tieto a ďalšie otázky prinieslo odpovede stretnutie developerov, stavbárov, projektantov, facility manažérov a realitných expertov a poskytol nám ucelený pohľad na situáciu na trhu, predstavil prístupy a riešenia najvýznamnejších hráčov a pomenoval trendy, ktoré budú ovplyvňovať vývoj na trhu v budúcom období.

Kľúčovou otázkou pre všetkých zainteresovaných bola a stále je, akým spôsobom ovplyvní uvedená situácia ceny nehnuteľností na slovenskom trhu. Po dôkladnej analýze, s porovnaním súčasnej situácie s finančnou krízou z roku 2008, sa všetci zhodli v názore, že tentokrát sa jedná o odlišnú situáciu a aj napriek opatreniam, ktoré nám aktuálne podstatne komplikujú život, nie je dôvod na pokles cien nehnuteľností.

 

Prečo je to tak?

V roku 2008 došlo ku kolapsu na svetovom finančnom trhu hlavne z dôvodu nafúknutia realitnej bubliny v USA, a to formou nekontrolovaného poskytovania hypotekárnych úverov. Obrovské množstvo spotrebiteľov nebolo schopné splácať svoje záväzky a systém skolaboval. Na základe následne prijatých opatrení sa však systém kontroly pri poskytovaní úverov sprísnil, čím postupne došlo k ozdraveniu systému.

Dnešná situácia je diametrálne odlišná – finančné domy dnes poskytujú hypoúvery za doteraz najnižšie úrokové sadzby, dokonca už môžeme počuť aj o zvažovaní mínusových úrokových sadzieb. Výstavba nových bytov je stále na nižšej úrovni, ako je dopyt po nich, staršie bytové domy prešli a stále prechádzajú modernizáciou, čím sa zvyšuje ich hodnota a predlžuje životnosť. V stavebníctve sa výrazne spomalila činnosť z dôvodu pandemických opatrení, čo taktiež ovplyvňuje ceny aktuálne ponúkaných nehnuteľností na bývanie a prenájom.

Ako dlho bude situácia ohľadne Covidu trvať, je otázne. Nikto nemá krištáľovú guľu na zodpovedanie otázky, kedy sa náš život dostane do normálu. Pokiaľ však stále zaberá kľúčový priemysel, ľudia z kancelárií vedia plnohodnotne pokračovať vo svojej práci aj z domu a demografická krivka narastá, stále tu bude dopyt po nehnuteľnostiach väčší ako je aktuálna ponuka.

A to zákonite generuje aj nárast ich cien.

Milan Šiška, RSc.
Autor: Milan Šiška, RSc.

V realitách pracujem od roku 1998 a za ten čas som získal veľa pracovných, ale aj životných skúseností.

Špecializujem sa na Banskú Bystricu a okolie, bežne však realizujem predaje nehnuteľností aj v iných regiónoch slovenska.

Práca realitného makléra ma baví a snažím sa ju robiť na špičkovej úrovni. Neustále sa v oblasti realít vzdelávam, sledujem nové trendy ponuky a predaja doma aj v zahraničí, píšem články, využívam moderné technológie, robím profesionálne fotografie, videá, vytváram Homestaging, pracujem na sociálnych sieťach, pripravujem a vediem aukcie, všetko s jasným cieľom - predať nehnuteľnosť za čo najlepšiu cenu a k plnej spokojnosti klienta.

Za každým predajom, či prenájmom nehnuteľnosti, sa skrýva niekoľko ľudských príbehov. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. 

Na týchto stránkach nájdete okrem mojej aktuálnej ponuky aj články a realitné tipy, pomocou ktorých môžete získať nový pohľad na svet realít. A až nastane čas a vy sa budete rozhodovať o kúpe, či predaji, budete o pár dobrých krokov pred ostatnými.

Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami stretnem aj osobne pri dobrej káve.

Milan Š.