Aj nájom sa môže predražiť. Na čo si dať pozor?

Aj nájom sa môže predražiť. Na čo si dať pozor?

Pri vytváraní nájomnej zmluvy je dobré si v podmienkach nájmu uviesť presné povinnosti a práva oboch strán. Pokiaľ sa tak neudeje, môžu neskôr vznikať problémy, ktorými trpí jedna alebo druhá strana. Jedná sa najmä o investíciu do bytu, ktorý je v nájme. Kto má čo zaplatiť? To je otázka, ktorú rieši mnoho nájomníkov a prenajímateľov.

Pri užívaní bytu treba rátať s tým, že nebudete platiť len nájomné, ktoré je pre záväzné a zmluvne dané. Zväčša dochádza k zvyšovaniu nájmu, ktoré má podobu inflačnej doložky, čo umožňuje prenajímateľovi zvyšovať nájom o infláciu každoročne. Táto skutočnosť však musí byť uvedená v zmluve. Nájomné sa však môže aj znížiť, ak sa napríklad neodstráni nahlásená závada alebo v dôsledku určitých skutočností dôjde k zhoršeniu užívania bytu.

Ďalšou položkou nájmu môžu byť úhrady za energie, respektíve za služby spojené s užívaním bytu. Na základe vyúčtovania môže prenajímateľ vrátiť preplatok, alebo pýtať doplatenie nedoplatku podľa skutočnej spotreby.

Cena nájmu sa môže zvyšovať aj v prípade omeškania platieb nájomného. Pokiaľ nezaplatíte načas, prenajímateľ má nárok na poplatok z omeškania, aj keď nie je zmluvne dojednaný, nakoľko vzniká priamo zo zákona.

Nájomca musí rátať aj s tým, že jeho povinnosťou je aj platiť takzvané drobné opravy, ktorých cena neprevýši sumu 6,64 eur, pokiaľ nie je v zmluve dohodnuté inak. Závady a poškodenia, ktoré vznikli inak ako bežným opotrebením, musí nájomca odstrániť na vlastné náklady. Taktiež aj náklady na bežnú údržbu bytu sú v réžii nájomcu.

Pokiaľ však chcete vykonávať stavebné úpravy, tie je potrebné vopred komunikovať a konzultovať s prenajímateľom, inak budete musieť byt vrátiť do pôvodného stavu na vlastné náklady. Pri dohode s prenajímateľom však môžete žiadať úhradu nákladov spojených s rekonštrukciou v plnej výške.

Milan Šiška, RSc.
Autor: Milan Šiška, RSc.

V oblasti realít pracujem už od roku 1998.

Špecializujem sa na Banskú Bystricu a okolie, bežne však realizujem predaje nehnuteľností aj v iných regiónoch slovenska.

Práca realitného makléra si vyžaduje neustále vzdelávanie sa a sledovanie nových trendov doma aj v zahraničí a ich následnú aplikáciu do praxe s cieľom poskytnúť klientom čo najkvalitnejšie realitné služby.

Profesionálne fotografie, videoprehliadky, 3D sken, homestaging, písanie článkov, ponuka cez moderné technológie a sociálne siete, aukcie, to je len krátky súpis činností dnešného realitného makléra. Okrem toho musí byť realiťák aj dobrým psychológom, právnikom, finančným konzultantom, obchodným manažérom, reklamným mágom, architektom, stavbárom, záhradníkom, atd..

Ja som okrem toho aj manžel, otec a starý otec.

Za každým predajom, či prenájmom nehnuteľnosti, sa skrýva niekoľko ľudských príbehov. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. 

Na týchto stránkach nájdete okrem mojej aktuálnej ponuky aj články a realitné tipy, pomocou ktorých máte možnosť získať hlbší pohľad do sveta realít. A až nastane čas, kedy sa budete rozhodovať o predaji, kúpe či prenájme, budete o pár dobrých krokov pred ostatnými.

Máte nejaké otázky? Neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami stretnem aj osobne nezáväzne pri dobrej káve.

Milan Š.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie